TRAFİK KAZASI KUSUR TESPİT DAVASI DİLEKÇESİ

-ÖRNEK DİLEKÇE-

ANKARA NÖBETÇİ (    ) ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’ NE

 DAVACI/

TESPİT İSTEYEN/

TALEP EDEN          :A….. B….. (T.C.:…………)

ADRES                     

VEKİLİ                     :Avukat Burak Cem Tosun–Avukat Deniz İpek Bayram

ADRES                      

DAVALI/

KARŞI TARAF        :C….. D…. (T.C.:………..)

ADRES                      

TALEP KONUSU  :../../…. Tarihinde meydana gelen trafik kazası sonrasında; tarafların kusur oranlarının tespit edilmesine dair taleplerimiz hakkındadır.

AÇIKLAMALAR 

Davacı müvekkil A….. B….., 06 …  Plaka sayılı …. Aracı (ruhsat fotokopisi dilekçe ekinde sunulmuştur EK-1) ile ../../…. Tarihinde Batıkent yönünden Ostim’e doğru ilerlerken mülkiyeti davalı C….. D….‘ye ait olan 06 …  Plaka sayılı …. Model …. Marka araç ile , ……………………. Kavşağı’nda maddi hasarlı trafik kazasına karışmıştır.

Davalının sevk ve idaresindeki araç, kazanın meydana geldiği konumun hız sınırı kurallarını ihlal ederek duramamış ve müvekkilin sevk ve idaresindeki araca hızla çarparak, müvekkilin ön taraftaki araca çarpmasına sebebiyet vermiş ve böylelikle bir zincirleme kaza meydana gelmiştir.

Olay neticesinde taraflar arasında maddi hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı (EK-2) tutulmuştur. Bu tutanak doğrultusunda tanzim edilen kusur raporuna (tramer) göre davalıya ait 06 … plakalı araç tam kusurludur. Davalı 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 52/1-a ve b maddelerini ihlal ederek söz konusu kazaya sebebiyet vermiştir. Bu maddelere göre “Sürücüler:

a) Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak,

b) Hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmak zorundadırlar.”

Tutanakla da sabit olduğu üzere davalı olayda asli kusurlu olandır ve davacı müvekkilin bu kazada hiçbir kusuru bulunmamaktadır.

Bu kaza nedeniyle müvekkilin aracında büyük hasarlar bulunmaktadır. Müvekkilin kullanılamaz hale gelen aracı halen daha …….. Ostim Yenimahalle Ankara adresinde bulunan …. Oto Tamircisinde bulunmaktadır.

 Müvekkilin mağduriyetinin giderilebilmesi adına davalı yan aleyhine dava açacağımızdan; kaza yerinde keşif yapılarak tarafların kusur oranının tespit edilmesini talep ediyoruz.

HUKUKİ SEBEPLER        : 6047 Sayılı KTK, HMK, Avukatlık Kanunu ve sair ilgili mevzuat

DELİLLER                          : Aracın ruhsat fotokopisi, …/…/2021 Tarihli ….. Kaza Sıra Numaralı Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı, tanık, bilirkişi, keşif ve sair tüm delail

SONUÇ VE TALEP            :Yukarıda izah edilen tüm nedenlerle; kaza yerinde keşif yapılarak ve tanıklar dinlenerek tarafların kusur oranlarının tespit edilmesini vekaleten arz ve talep ediyoruz. 24/11/2021

  

DAVACI/TESPİT İSTEYEN/TALEP EDEN VEKİLİ

Avukat Burak Cem Tosun – Avukat Deniz İpek Bayram 

 

 

zorunlu mali sorumluluk sigortası, kasko, ihtiyari sigorta, trafik kazası hasar tespiti, hasar tespiti davası, otomobil hasar tespiti, kaza hasar tespiti, hasar araç kaç günde çıkar,  trafik kazalarında hasar tespiti nasıl yapılır, tramer sonucu kaç günde belli olur, yeni düzenlemeye göre sigorta şirketi hasarı ne zaman öder, kazalı araç servisten kaç günde çıkar, kazası sonra kaç gün içinde bildirilir, maddi hasarlı trafik kazalarında ne yapılmalı, maddi hasarlı trafik kazasında hasarı kim karşılar, kaza raporunda eksper neye bakar, trafik kazalarında kusur oranı nasıl belirlenir, değer kaybı neye göre hesaplanır, sigorta pert araca kaç günde ödeme yapar, kaskolu araç kaza durumunda ne yapmalı, kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı, araba serviste kaç gün kalır, araç değer kaybı davası kaç günde sonuçlanır, batıkent, kasko hasar ödemesi kaç gün sürer, trafik kazası sonrası tutanak tutulmazsa ne olur, trafik kazası tespit tutanağına itiraz hangi mahkemeye yapılır, kusur oranı itirazı nasıl yapılır, polis tutanağına nasıl itiraz edilir, kazada kusuru kim belirler, kaza tutanağını kim inceler, kusur oranı 0 ne demek, eksper raporuna nasıl itiraz edilir, kaza tutanağına nereye itiraz edilir, kaza tespit tutanağına itiraz edilir mi, tramer raporuna itiraz nasıl yapılır, kazaya sebebiyet vermenin cezasi nedir, tramer ne zaman çıkar, değer kaybı neye göre hesaplanır, hangi durumda resmi trafik kazası tespit tutanağı düzenlenir, trafik kazası olay yeri terk cezası ne kadar, yenimahalle, kusur oranı ne zaman belli olur, hangi durumlarda hasar kaydı olur, trafik kazası, kusur tespit davası kime açılır, trafik kazalarında hangi kusur oranı nasıl belirlenir, trafik kazası kusur tespiti hangi mahkeme, kusur tespit davası nedir, kusur oranı nasıl belirlenir, kazada 100 kusurlu kasko hasarı karşılar mı, trafik kazası yüzde 50 kusur ne demek, trafik kazası raporu itiraz hangi mahkemeye yapılır, kusur tespitini kim yapar, kusur oranına nasıl itiraz edilir, kaza raporunda eksper neye bakar, tutanak değerlendirme komisyonu nedir, kaza kusurunu kim belirler, kusur oranı kaç günde belli olur, kazada kusurlu olsak bile trafik sigortası hasarı karşılar mı, pert olan araca kasko ne kadar öder, trafik sigortası kazanın ne kadarını karşılar, 50 50 kusur ne demek, kusur oranı 50 ne demek, trafik kazası yüzde 75 kusur ne demek, 57 1 c maddesi nedir, 52 1c kusur oranı nedir, 57 1 c trafik cezası ne kadar

 

ADRES VE İLETİŞİM

Avukat Burak Cem Tosun

Burak Cem Tosun Avukatlık ve Danışmanlık / Hukuk Bürosu

Adres :Mebusevleri Mahallesi Önder Caddesi No:10/5 Çankaya Ankara

İş Tel: 0312 385 41 88

Cep Tel :0507 453 43 33

E-mail :av.burakcemtosun@gmail.com

Call Now Button